آدرس : خراسان جنوبی – بیرجند – بلوار آیت ا… مدرس – خیابان امام موسی صدر شرقی – پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی – طبقه همکف - اتاق ۲۰۵

استعدادیابی مدارس

آموزش و پرورش را می‌توان پایه و زیربنای توسعه هر کشوری دانست به حدی که بی‌شک یکی از ملاک‌های توسعه هر کشوری میزان سواد و سطح تحصیلات و آگاهی مردم آن است. آموزش و پرورش به علت نقش حیاتی که در تربیت نسل آینده دارد عموما در کشور‌های توسعه یافته مورد توجه بسیار زیاد مسئولان و مردم قرار می‌گیرد ولی متاسفانه در کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه به علت واقف نبودن به اهمیت این نهاد، عموما مورد غفلت دولت‌ها، مسئولین و حتی مردم قرار می‌گیرد.

علت این امر را شاید بتوان ملموس نبودن کاستی‌ها و مشکلات این عرصه در کوتاه مدت دانست. بطور مثال، نواقص در عرصه‌هایی مانند اقتصاد که در جامعه نمود بیرونی دارند سریعا خود را آشکار می‌کنند و افکار عمومی را برای اصلاح بسیج کرده و کار‌شناسان و مسئولین را نیز به فکر چاره اندیشی می‌اندازند، اما در نهادی مانند آموزش و پرورش، به علت نقش آینده ساز و سروکار داشتن با طیف کودک و نوجوان جامعه، هرگونه مشکل می‌تواند به مثابهٔ یک زخم عمیق تلقی شود که اگر چه نسبت به زخم‌های سطحی درد کمتری دارد ولی خطر عفونت‌های جدی را نیز در بلند مدت به همراه دارد؛ لذا کوچک‌ترین کاستی‌ها نیز در این نهاد مهم می‌تواند موجب فاجعه‌هایی به وسعت یک نسل شود. مهترین مسائل که به آن کم توجه می شود و مهترین تاثیر را در توسعه هر کشوری ایجاد میکند می توان اشاره کرد به :

۱استعداد یابی: اساسا هدف و فلسفه آموزش همگانی شناسایی استعداد‌ها و توانایی‌های مختلف افراد و تلاش در جهت پرورش و هدایت این استعدادهاست. استعداد‌هایی که لزوما با هم یکسان و یک اندازه نیستند. به عبارتی می‌توان کشف استعداد را «خشت اول» هر آموزشی دانست که اگر این فرآیند به درستی انجام نگیرد، نمی‌توان انتظار نتیجهٔ مثبت را داشت.

در کشور‌های پیشرفته با برگزاری کلوپ‌های تخصصی در مدارس برای دانش آموزان علاقمند این فرآیند طی می‌شود. کلوپ‌هایی مستقل از بقیهٔ دروس مدرسه که در آن‌ها نه خبری از امتحان هست و نه خبری از نمره و همه می‌دانیم که «هر درسی بدون امتحان، شیرین است». اما در کشور ما این استعدادیابی بسیار ناقص انجام می‌شود و تغییر رشته‌های بسیاری از افراد بعد از مقطع کار‌شناسی، شاهدی بر این مدعاست، چراکه اکثر افراد در مدت تحصیل در مدرسه به چنان‌شناختی از خود نمی‌رسند که با آگاهی به انتخاب رشته بپردازند.

البته این وضع برای رشته‌های علوم انسانی به مراتب بد‌تر نیز هست زیرا در مدارس ایران تمرکز مدارس و سیستم آموزشی بر روی رشته‌های علوم ریاضی و تجربی‌ست به گونه‌ای که مسائلی از قبیل بازار کار و جو حاکم بر جامعه اثری بازدارنده روی افراد علاقمند به تحصیل در علوم انسانی می‌گذارند. همانطور که می‌توان به جرئت گفت تعداد زیادی از اساتید علوم انسانی کشور سابقه تحصیل در رشته‌های پزشکی یا مهندسی را دارند.

۲جذابیت: مدارس ما بالاخص در دوره‌های راهنمایی و متوسطه (که اسم جدیدشان بعد از تغییر تاکتیک به ۶-۳-۳ را نمی‌دانم!) نه تنها جاذبه ندارند، بلکه بیشتر موجب دفع دانش آموزان می‌شود. مثلا هنگام ورود به دبیرستان دانش آموز با غولی به نام کنکور آشنا می‌شود که باید آنرا به عنوان دغدغه اصلی خود در نظر بگیرد که این غول نه تنها فرصت هیچ برنامه جنبی به دانش آموز را نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود خیلی از افراد تنها خاطراتشان از دوران شیرین نوجوانی کتاب‌های کمک درسی متنوع باشد!

میز و صندلی‌های خشک مدرسه هنگامی که با یک کتاب خشک و معلمی خشک‌تر همراه شود قطعا نمی‌تواند جای هیچ خلاقیتی را برای دانش آموز باقی بگذارد و معلم هم با تدریس مداوم یک کتاب تکراری، در‌‌ همان سال‌های اول خلاقیت به خرج دادن را فراموش می‌کند.

از طرف دیگر دروسی هم که پتانسیل جذاب شدن را دارند (مثل ادبیات) تحت تاثیر نگاه‌های حذفی و سلیقه‌ای وزارت قرار می‌گیرند و معلمین این دروس نیز اکیدا از پرداختن به موضوعات متفرقه‌ای که می‌تواند موجب جذاب شدن درس بشود منع می‌شوند.

یکی دیگر از علل این دافعه هم پادگانی اداره شدن مدارس است. صبح زود همهٔ دانش آموزان در ساعت مقرری خبردار(!) می‌ایستند و سپس به کلاس‌های از پیش تعیین شده برای خواندن دروس از پیش‌تر تعیین شده می‌روند. این اتفاقات هر روز بدون اندکی انعطاف تکرار می‌شود و در این شرایط بسیار خاص، داشتن انتظار نوآوری از دانش آموزان انتظاری به واقع بیجاست.

((شرکت شتابدهی “جهت” پیش رو در حوزه استعدادیابی مدارس استان خراسان جنوبی با بیش از ۵۵۰ نفر دانش آموز استعدادیابی شده))

شرکت شتابدهی نوآوری “جهت”به عنوان اولین شتابدهنده خصوصی در استان خراسان جنوبی در بسیاری از امور مرتبط با استعدادیابی ایده در مدارس، ارتقا نوآوری در بین دانش آموزان،جذب حمایت مالی از سرمایه گذاران و صنعتگران، پرورش ایده‌های خلاقانه و کارآفرینانه در مراکز مربوطه باکاهش یا متنوع سازی ریسک دوره ابتدایی فعالیت کسب و کارهای نوپا به تجاری سازی ایده‌ها،شبکه سازی، افزایش سهم بازار و جذب سرمایه استارتاپها پیشگام بوده است. در سال های اخیر با توجه به نیاز کشور، حوزه نوآوری های دانش آموزی در بخش خلاقیت و پژوهش مورد توجه ویژه قرار گرفته است. دراین راستا با برنامه ریزیهای صورت گرفته و برای اولین بار در کشور اولین ایده بازار نوآوری های دانش آموزی توسط شرکت شتابدهی نوآوری جهت شرق (سهامی خاص) برگزار گردید.

حوزه نوآوری های دانش آموزی نهالی جوان و نوپا در کشور عزیزمان می باشد و شرکت شتابدهی نوآوری جهت شرق بر اساس رسالت خود تلاش میکند تا نقش موثر و راه گشای خود را در توسعه این حوزه به خوبی ایفا کند. در این مسیر قطعاً نیازمند همکاری نهادهایی همچون وزارت آموزش و پرورش، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، ، دانشگاهای فرهنگیان و مراکز حمایتی سراسر کشور، پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری و تمامی محققان و پژوهشگران علاقمند می باشیم.

شما دانش آموزان عزیز می توانید در بخش :
ثبت ایده -> ارسال ایده : ایده خود را ثبت کنید و برای ما ارسال کنید مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.
ثبت اختراع -> استعلام آنلاین اختراع : اگر ایده ای دارید که قابلیت صنعتی شدن را دارد میتوانید از قسمت استعلام آنلاین اختراع، اختراع خود را ثبت کنید و برای ما ارسال کنید مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.
نرم افزار : اگر ایده نرم افزاری دارید و استارتاپی هستید که نیاز به سرمایه گذاری یا ساخت دارید از بخش ارسال ایده آن را برای ما ارسال کنید، مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.